Działalność - Wyprawy

TKTJ wspólnie z Katowickim Klubem Speleologicznym (KKS) od wielu lat organizuje ekspedycje speleologiczne w masyw Durmitor. Durmitor jest najwyższym pasmem Gór Dynarskich, położony w płn-wsch Czarnogórze pomiędzy kanionami rzek Tary, Piva i Komarnica, nieopodal miejscowości turystycznej Žabljak. Jest to wapienny płaskowyż  z najwyższym szczytem Bobotov Kuk: 2523 m npm. Obszar ten ze względu na występowanie silnie rozwiniętego krasu od kilkudziesięciu lat jest przedmiotem zainteresowania speleologów i grotołazów z całej Europy. Największą jaskinią jest Jama Na Vjetrenim Brdima (dł. do 1090 m i gł. prawie 900 m), którą eksplorowali koledzy z KKS już w latach 80. ubiegłego stulecia.

W trakcie naszej wieloletniej działalności na terenie Durmitoru nasze kluby dokonały wielu spektakularnych odkryć m.in. powiększyliśmy System Jedenastki (jaskinie X1108PL i X1208PL) oraz odkryliśmy X1210PL, czyli Jaskinię pod Grzybkiem.

Wyprawy do Durmitoru odbywają się w okresie wakacyjnym i trwają przeważnie 2 tygodnie. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty taternika jaskiniowego i przynależność klubowa.