Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

VII Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego – Łutowiec 2011

VII Ślaskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego odbyły się w dniach 04-05.06.2011. Ćwiczenia zostały przeprowadzone w skałach okolic Łutowca oraz w jaskiniach Piętrowa Szczelina i Księdza Borka.

Celem ćwiczeń było wypracowanie wspólnego schematu prowadzenia akcji ratowniczej na terenach pogórniczych w ramach Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także przygotowanie do ogólnopolskich manewrów ratownictwa jaskiniowego w Tatrach. W zajęciach brała udział bardzo liczna grupa przedstawicieli Straży Pożarnej co zaowocowało wymianą doświadczeń i wiedzy pomiędzy podmiotami zajmującymi się szeroko pojętą tematyką ratownictwa podziemnego i wysokościowego.

Pierwszego dnia ćwiczenia odbyły się na skałach okolic Łutowca. Szczegółowo zostały omówione i przećwiczone techniki zaawansowane autoratownictwa jaskiniowego m.in metoda bloczka ruchomego a także przećwiczone zostały techniki  m.in balans, balans na tyrolce.

Kolejnego dnia przeprowadzono pozorowane akcje ratownicze. w jaskini Piętrowa Szczelina oraz Jaskini Księdza Borka.  W trakcie zajęć wykorzystano głównie techniki autoratownicze m.in uwalnianie poszkodowanego z trawersu, wyciąganie poszkodowanego z pionowych oraz poziomych ciasnot. Ćwiczenia prowadzono w oparciu o punkt cieplny zbudowany w partiach przyotworowych jaskini. 


Nad stroną merytoryczną ćwiczeń czuwali licencjonowani instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu.

W ćwiczeniach wzięli udział członkowie:

  • Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego,
  • Speleoklubu Dąbrowa Górnicza
  • JRG Państwowej Straży Pożarnej w Radzionkowie,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej Wieszowej,
  • GPR OSP Kęty


Dziękujemy Komisji Taternictwa Jaskiniowego oraz firmie FIXE za wsparcie sprzętowe. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

© 2024 Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego