Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

O Nas – Nasz klub

Witamy na stronie Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego (TKTJ) z siedzibą w Tarnowskich Górach. Klub istnieje już od 1961 r. zrzeszając kilka pokoleń aktywnych grotołazów, wspinaczy i miłośników gór. Naszym celem jest m.in. promowanie i wspieranie taternictwa jaskiniowego oraz wspinaczki. Jesteśmy zrzeszeni w Polskim Związku Alpinizmu (PZA), jak również stowarzyszeni w tarnogórskim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK).

Głównym przedmiotem naszej działalności są jaskinie. W ramach tejże działalności, corocznie organizujemy kurs taternictwa jaskiniowego. Jest on przeznaczony dla wszystkich chętnych pragnących poznać piękno polskich podziemi i podstawy wspinaczki skałkowej. Co więcej, prowadzimy szkolenia z zakresu technik ratownictwa jaskiniowego oraz uczestniczymy w szkoleniach centralnych organizowanych przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego PZA. Nasza działalność nie skupia się wyłącznie na terytorium Polski, ale również poza jej granicami, np. w Durmitorze (Czarnogóra), gdzie prowadzimy badania eksploracyjne i możemy poszczycić się odkryciem kilku jaskiń.

W naszym klubie działa prężnie sekcja wspinaczkowa. Poza intensywnym sezonem wspinaczkowo-wyjazdowym, spotykamy się również na wielu ściankach wspinaczkowych – w Piekarach Śl., Bytomiu, Katowicach, Bielsku Białej i in., gdzie trenujemy przed rozpoczęciem nowego sezonu. Uczestniczymy w licznych krajowych zawodach wspinaczkowych. Oprócz wspinaczki sportowej, członkowie TKTJ uprawiają wspinaczkę wysokogórską – zarówno latem jak i zimą (głównie w Tatrach choć nie tylko) oraz drytooling.

Jeśli interesujesz się jaskiniami i górami, wspinasz się lub chciałbyś/chciałabyś przeżyć niezapomnianą przygodę, zapraszamy do naszego klubu. Spotykamy się w każdy wtorek ok. godz. 20.00 w Tarnowskich Górach przy ulicy Górniczej 7 w Dworku Goethego (na I piętrze).

Mamy nadzieję, że wizyta na naszej stronie zachęciła cię do bliższego zapoznania się z naszą działalnością.

Jeśli masz pytania na temat jaskiń, gór, wspinaczki lub samego klubu, prosimy o kontakt.

Z chęcią odpowiemy.

© 2024 Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego