Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

III Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego – Olsztyn koło Częstochowy 2007

W dniach 12-13.05.2007 odbyły się już po raz trzeci Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego organizowane przez Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Speleoklub Dąbrowa Górnicza oraz Katowicki Klub Speleologiczny. 

Celem ćwiczeń jest doskonalenie oraz poszerzanie wiedzy z zakresu technik ratownictwa jaskiniowego. W tym roku w manewrach brało udział 15 osób z klubów:

  • Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego,
  • Katowicki Klub Speleologiczny,
  • Rudzki Klub Grotołazów NOCEK
  • Speleoklub Dąbrowa Górnicza
  • Państwowa Straż Pożarna.

Kadrę instruktorską stanowili: Izabela Włosek oraz Tomasz Jaworski. Pierwszego dnia pozorowana akcja była przeprowadzona w Jaskini Koralowej. Według założeń wypadek miał miejsce w Sali MGG gdzie poszkodowany doznał urazu ręki, głowy oraz podudzia. W oparciu o powyższe dokonano odpowiedniego opatrzenia poszkodowanego a następnie przy użyciu technik ratowniczych przetransportowano nosze do otworu. Powyższa trasę powtórzono jeszcze raz tego samego dnia.W niedzielę 13.05.2007 grupa działała w Jaskini Urwistej. Przeprowadzono dwukrotny transport noszy wykorzystując techniki ratownictwa jaskiniowego. 

Manewry zostały przeprowadzone w oparciu o zezwolenie wydane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Katowicach.

© 2022 Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego