Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

X Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego – Sucha Góra 2014

W dniach 6 – 8.06.2014 odbyły się jubileuszowe X Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego, których głównym organizatorem był Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego. Zajęcia odbyły się w Kamieniołomie Blachówka na terenie Suchej Góry oraz w nieczynnej Kopalni Fryderyk jak również na kominie ciepłowni w Tarnowskich Górach Lasowicach.
Zajęcia rozpoczęły się już w piątek 6.06.2014 w godzinach popołudniowych, w trakcie których przeprowadzono unifikację technik ratownictw jaskiniowego oraz autoratownictwa jaskiniowego. Techniki te były następnie  wykorzystywane podczas ćwiczeń w kolejnych dwóch dniach zajęć.
Unifikacja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników manewrów. Zajęcia przeprowadzili instruktorzy Michał Konarski, Tomasz Chojnacki oraz Dariusz Sapieszko.
Kolejnego dnia 7.06.2014 uczestnicy ćwiczeń zostali podzieleni na 4 zespoły, a następnie przedstawiono cztery scenariusze działania.
Dwa scenariusze “jaskiniowe” z zastosowaniem technik autoratowniczych rozgrywano w Kopalni Fryderyk, gdzie ćwiczono zaawansowane techniki autoratownicze (np. hiszpańska przeciwwaga, metoda ruchomego bloczka, ściąganie poszkodowanego z trawersu) w realnych warunkach. Dla grotołazów była to okazja do przećwiczenia tych technik przed wyprawami letnimi, zaś dla ratowników wysokościowych ciekawe rozszerzenie wiedzy.
Pierwszy scenariusz na powierzchni z wykorzystaniem technik ratownictwa wysokościowego
miał miejsce w scenerii “górskiej” (ewakuacja poszkodowanego ze ściany kamieniołomu Blachówka),
drugi scenariusz na powierzchni odbył się w części przemysłowej (ewakuacja z wewnętrznej części konstrukcji komina ciepłowni w Lasowicach).
 Nad poprawnością wykonania oprócz instruktorów “technicznych” czuwali ratownicy medyczni.
W niedzielę 8.06.2014  ratownicy zostali podzieleni na 3 grupy. Każda grupa miała do do przygotowania i przeprowadzenia jeden scenariusz z dziedziny ratownictwa wysokościowego. W odróżnieniu do dnia poprzedniego akcję ratowniczą należało przeprowadzić łącząc płynnie 3 scenariusze i przekazać poszkodowanego kolejnej grupie. Pierwsza grupa działała pod ziemią i miała za zadanie podjęcie poszkodowanego z dna 20 metrowej studni oraz transport na powierzchnią. Druga grupa przejmowała poszkodowanego przy wyjściu z podziemi i jej zadaniem był transport pionowy na półkę skalną oraz trawers po półce do miejsca przejęcia poszkodowanego. Zadaniem trzeciej grupy był transport z półki skalnej na dno kamieniołomu wykorzystując tyrolkę ukośną.

W ćwiczeniach wzięli udział członkowie:

GOPR
Katowicki Klub Speleologiczny
Rudzki Klub Grotołazów  “Nocek”
Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
Klub speleologiczny Aven   
Sekcja Grotołazów WrocławSpeleoklub Wrocław
Speleoklub Dąbrowa Górnicza
OSP Niebieszczany
OSP Wieszowa
JRG PSP Radzionków
OSP OgrodzieniecTarnogórskiego Kluby Taternictwa Jaskiniowego 

Nad stroną merytoryczną zajęć opiekę sprawowali instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu. Dziękujemy instruktorom za poprowadzenie ćwiczeń i nadzór nad zajęciami. Dziękujemy  klubowiczom  oraz wszystkim osobom zaangażowanym za nieocenioną pomoc przy organizacji manewrów.
Dziękujemy Fixe (logo) za wsparcie sprzętowe.

© 2024 Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego