Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

Historia

Historia

Pierwsze wzmianki o klubie pochodzą z roku, 1961 kiedy to przy kole PTTK w Zakładach Dolomitowych w Suchej Górze powstał Klub Grotołazów, zaś w listopadzie Roku Pańskiego 1962 w oddziale PTTK w Tarnowskich Górach powstała Oddziałowa Komisja Speleologii oraz Tarnogórski Klub Grotołazów. Ta właśnie data uznawana jest za oficjalny początek działalności klubu. W roku 1961 klub prowadzi działalność szkoleniową. Lata sześćdziesiąte to głównie wyjazdy do jaskiń jurajskich i tatrzańskich oraz częste wejścia do podziemi tarnogórskich.

W latach osiemdziesiątych oprócz częstych wyjazdów w Tatry, członkowie klubu coraz częściej działają poza granicami kraju, między innymi w górach Czechosłowacji, Norwegii, Włoch, Indii. Klub organizuje wjazdy do jaskiń Słowackiego Krasu i w rejon Riła – Wracza w Bułgarii. Indywidualnie członkowie klubu docierają do Hiszpanii i w Himalaje Gahrwalu. Lata dziewięćdziesiąte przynoszą między innymi coraz częstsze wyjazdy w Alpy (Sabaudzkie, Julijskie, Bawarskie, Dolomity). Kilkakrotnie ulegała transformacjom nazwa klubu:

  • w 1972 r. pierwotną nazwę Tarnogórski Klub Grotołazów zamieniono na Speleoklub PTTK
  • w 1975 r. istniejącą nazwę rozszerzono na Speleoklub PTTK Czeluść
  • w 1980 r. powstała nazwa istniejąca do dziś Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego

Także w roku 1980 klub wszedł w struktury Polskiego Związku Alpinizmu. W listopadzie 2002 naszemu klubowi stuknęła czterdziestka, jednak nie zauważyliśmy żadnych symptomów choroby starczej (ewentualny ból głowy spowodowany był raczej hucznymi obchodami rocznicy).

© 2025 Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego